Den nye rapporten «Global Annual to Decadal Climate Update 2026–2035» fra Verdens meteorologiorganisasjon (WMO) bygger på klimavarsler fra ledende forskningsmiljøer verden over. En viktig del av kunnskapsgrunnlaget kommer fra Den norske klimaprediksjonsmodellen NorCPM (Norwegian Climate Prediction Model), som Nansensenteret har vært sentral i å utvikle.
Rapporten gir oppdaterte vurderinger av hvordan klimaet kan utvikle seg de neste 5–10 årene, og brukes av meteorologiske tjenester, myndigheter og forskningsmiljøer internasjonalt. Selv om hovedfunnene allerede er bredt omtalt i mediene, er modellene bak resultatene et sentralt, men mindre synlig, grunnlag for denne typen klimavarsler.
Klimavarsler fra år til tiår frem i tid
NorCPM er utviklet for å gi klimavarsler på tidsskalaer som ligger mellom tradisjonelle værvarsler (noen uker) og de mer langsiktige klimascenariene (flere tiår). Modellen kombinerer observasjoner med avansert klimamodellering, og kan forutsi sannsynlig utvikling i temperatur, hav, sjøis og nedbør fra måneder til mange år frem i tid. NorCPM utvikles og brukes av forskere ved Nansensenteret, i samarbeid med øvrige partnere i Bjerknessenteret for klimaforskning; Universitetet i Bergen, NORCE og Havforskningsinstituttet.
– Jeg synes det er svært positivt å se at disse rapportene blir stadig bedre fra år til år, og at de i økende grad bidrar til at folk utenfor forskningsfeltet får en bedre forståelse av usikkerheten knyttet til naturlige variasjoner i klimaet. Det er gjort tydelige forbedringer i hvordan resultatene presenteres, i valg av indikatorer og i måten usikkerhetene kvantifiseres. Årets prognose er i stor grad preget av El Niño, som øker sannsynligheten for nye temperaturrekorder. Fra neste år vil mange klimaprediksjonssystemer bli oppgradert i forbindelse med arbeidet fram mot FNs klimapanels sjuende hovedrapport. Dette tilsvarer omtrent fem års framgang i modellutviklingen, sier forskningsleder François Counillon.
Stor grad av tillit til prediksjonene
En viktig styrke ved WMO‑oppdateringene er at klimamodellene som benyttes, blir testet mot tidligere klimaobservasjoner. For varsling av global temperaturutvikling har slike tester vist en høy grad av treffsikkerhet, noe som gir stor tillit til prediksjonene som rapporten er basert på.
Gjennom NorCPM bidrar Nansensenteret til det internasjonale kunnskapsgrunnlaget, som gjør samfunnet bedre rustet til å forstå og håndtere fremtidige klimaendringer.
Nøkkelforskere: François Counillon, Yiguo Wang, Noel Keenlyside